O EUROPEJSKIM DNIU JĘZYKÓW

EUNIC-Cluster Warszawa wraz z instytucjami partnerskimi już po raz 19 zaprasza do wspólnego świętowania językowego bogactwa Europy. Dołącz do 800 milionów Europejczyków celebrujących ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe Unii Europejskiej, około 60 języków regionalnych oraz liczne dialekty podczas Europejskiego Dnia Języków!


Tegoroczna edycja jest wyjątkowa w związku z sytuacją, w której znalazł się świat za sprawą pandemii. Pomimo wielu ograniczeń nadal pozostajemy razem, stawiając w tym roku na wydarzenia wirtualne. Organizatorzy przygotowali program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - do wyboru będą między innymi seminaria online, lekcje języków obcych, gry językowe czy warsztaty.


Główne cele tego wyjątkowego święta doskonale realizują dewizę Unii Europejskiej - „Zjednoczona Europa w różnorodności”. Z jednej strony obchody zwracają uwagę na różnorodność językową oraz kulturową państw europejskich jako wartości, które powinniśmy pielęgnować i dzięki którym możemy osiągnąć większe zrozumienie pomiędzy narodami. Z drugiej zaś podkreślają znaczenie wielojęzyczności we współczesnym świecie, bo to właśnie dzięki niej możemy porozumiewać się i komunikować bez granic w jednej, wspólnej Europie. Dzień ten zachęca również do nauki języków obcych przez całe życie, nie tylko w trybie edukacji szkolnej, ale także poza nim - na potrzeby kariery zawodowej, czy też dla własnej przyjemności.


Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, obchodzony jest co roku.

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków w Polsce w potrwają od 17 do 30 września 2020 w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Online.

Strona Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu: http://edj.wroclaw.pl/