Obchody we Wrocławiu potrwają od 18 – 28 września. W ich ramach odbędzie się blisko 30 wydarzeń.
Więcej informacji na stronie: EDJ Wrocław.
W tym roku w Krakowie, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków będzie można:
19.00 Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð) Francja/Islandia, Ukraina
21.00 Ból (La douleur) Francja
23.15 Julia ist Hiszpania
Zapraszamy na unikalny, 6-godzinny warsztat skierowany do rodziców dzieci wielojęzycznych.
Celem warsztatu jest podniesienie kompetencji rodziców, których dzieci wychowują się w rodzinach wielojęzycznych i międzykulturowych – będziemy rozmawiać o ich rozwoju, umiejętnościach, ale też o trudnościach, które mogą napotkać na swojej drodze. Wierzymy, że znajomość języków obcych to prawdziwa „supermoc” – ważne jest więc, by wiedzieć, jak wspierać naszych superbohaterów!
Językiem roboczym warsztatu będzie angielski lub polski – w zależności od potrzeby.
Zajęcia poprowadzą Marta Piegat-Kaczmarczyk i Zuzanna Rejmer, psycholożki międzykulturowe z Fundacji Polskie Forum Migracyjne.
Termin: 29 i 30 września 2018 r., godz. 16.30 – 19.30 (oba dni)
Miejsce: Fundacja Polskie Forum Migracyjne, ul. Szpitalna 5/14, Warszawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
„Nie taki wilk straszny, jak go malują” – ciekawostki i mniej znane fakty na temat języka niemieckiego. Spotkanie 25 września o 17:30 w Bibliotece Poliglotka, ul. Nowolipie 20. Wstęp wolny.
Spotkanie z Arleną Witt, autorką cyklu na YouTube Po Cudzemu oraz książki „Grama to nie drama”. Prowadzenie: Agata Romaniuk. 26 września o 18:00 w Bibliotece Obcojęzycznej, ul. Meissnera 5. Obowiązują wejściówki – obcojęTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
„Do you speak English well? – językowe niuanse w praktyce. Warsztat z języka angielskiego. 27 września o 17:30 w Bibliotece Poliglotka, ul. Nowolipie 20. Wstęp wolny.
„Herzlich Wilkommen in Berlin! Welcome to Berlin!“ – zapraszamy na lekcję modelową z wykorzystaniem języka angielskiego i niemieckiego oraz narzędzi cyfrowych. Lekcja organizowana jest przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych i odbędzie się 26 września, 8:30 – 10:30 w Szkole Podstawowej nr 53 im. M. Zaruskiego, ul. Rudzka 6.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków nie może zabraknąć atrakcji dla najważniejszych osób, zaangażowanych w naukę języków – nauczycieli i wychowawców.
Szkoła jest miejscem dla wszystkich dzieci – także tych mówiących w innych językach, pochodzących z obcych kultur, powracających z migracji, przyjeżdżających do Polski z różnych powodów i z różnym bagażem doświadczeń. Szkoła jest też najlepszym środowiskiem dla wspierania integracji cudzoziemców z polskim społeczeństwem. Ale jak nauczyciel i wychowawca miałby sprostać tym wyzwaniom? Podczas warsztatu omówimy metody pracy z grupą zróżnicowaną językowo i kulturowo, kładąc nacisk na praktykę oraz na szanse edukacyjne, jakie stwarza różnorodność językowa w szkole. Poddamy także analizie procesy grupowe w wielokulturowej i wielojęzycznej klasie – zastanowimy się, jak wspierać integrację dzieci cudzoziemskich, wzmacniać ich motywację do nauki, a także jak kształtować postawę otwartości na różnorodność wśród dzieci pochodzących z Polski.
Poprzez ten warsztat chcemy wspomóc nauczycieli w zdobyciu konkretnej wiedzy na temat wspierania rozwoju językowego dzieci mówiących w więcej niż jednym języku, przekazać wskazówki metodyczne oraz propozycje, jak ulepszać proces ich integracji w środowisku szkolnym.
Warsztat odbędzie się w kameralnej 15-osobowej grupie. Szczególnie zapraszamy do udziału nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkolnych i dyrektorów szkół, którzy mierzą się z wyzwaniami pracy z uczniami-cudzoziemcami. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w warsztacie.
Informacje o trenerce:
Zuzanna Rejmer z Fundacji Polskie Forum Migracyjne, psycholożka międzykulturowa, trenerka i doradczyni w zakresie umiejętności społecznych i kompetencji międzykulturowych. Od 2004r. pracuje z osobami pochodzącymi z różnych kultur – wspiera młodych i dorosłych Polaków i cudzoziemców we wzajemnym poznawaniu się i czerpaniu z różnic kulturowych. Autorka wielu programów edukacyjnych wpierających integrację dorosłych oraz dzieci i młodzieży na styku kultur.
Data: 23. 09. 2019 r., godz. 9:00 – 15:45
Miejsce: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16, Warszawa
Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązuje rejestracja.
Formularz zgłoszeniowy
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków i jest ono organizowane przez Parlament Europejski, Biuro w Polsce.
Celem warsztatu jest podniesienie kompetencji i zwiększenie gotowości psychologów i pedagogów szkolnych pracujących z dziećmi wielojęzycznymi do udzielania im wsparcia psychologicznego.
Zakres merytoryczny:
1. Dzieci wielojęzyczne w szkołach – kim są, skąd pochodzą, jakimi mówią językami?
2. Potrzeby psychologiczne i społeczne dzieci z doświadczeniem migracyjnym.
3. Komunikacja mimo bariery językowej.
4. Metody, techniki i narzędzia wspierające kontakt z dzieckiem mimo bariery językowej
· Nazywanie emocji w różnych językach
· Opowieść o sobie i rodzinie
· Linia życia – biografia dziecka
· Mój profil- wtedy i teraz. Analiza zysków i strat związanych z migracją
· Skrzynia skarbów – analiza zasobów dziecka
· Mandala marzeń
· Termometr uczuć
· Drabina lęków
· Mapa odczuć z ciała
· Wielojęzyczny słowniczek psychologiczny
Uczestnicy otrzymają lub przygotują podczas warsztatów część omawianych narzędzi wspierających kontakt z dzieckiem mimo bariery językowej, a także przygotują razem wielojęzyczny słowniczek psychologiczny.
Informacje o trenerce:
Marta Piegat-Kaczmarczyk z Fundacji Polskie Forum Migracyjne, psycholożka międzykulturowa i trenerka. Z dziećmi i młodzieżą pracuje od 1998 roku. Prowadzi sesje indywidualne, grupy wsparcia, warsztaty rozwojowe i szkolenia dotyczące skutecznej komunikacji, kompetencji międzykulturowych, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem i agresją. Autorka wielu programów i publikacji z zakresu psychologii, edukacji i komunikacji międzykulturowej.
Data: 23. 09. 2019 r., godz. 9:00 – 14:00
Miejsce: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16, Warszawa
Warsztat jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków i jest ono organizowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.
Jak nowocześnie nauczać języków obcych? Jak wykorzystać aplikacje, tablety i tablice interaktywne, by lekcje były skuteczniejsze, a uczniowie zaangażowani? Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września, jest doskonałym pretekstem do udoskonalenia warsztatu nauczycieli-językowców.
Warsztat będzie zbierał pomysły i inspiracje na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu języków obcych w klasach 1-8 szkół podstawowych. Trenerka zaproponuje uniwersalne narzędzia wspierające nauczanie języków obcych, które będą łatwo transferowalne na lekcje różnych języków. Warsztat będzie miał charakter praktyczny – nauczyciele pracować będą w grupach oraz indywidualnie na tabletach zapewnionych przez organizatora. Prezentowane aplikacje i technologie będą dobrane tak, by możliwe były do wdrożenia na tabletach lub tablicach interaktywnych dostępnych w szkołach.
Informacje o trenerce:
Joanna Płatkowska – pracuje w szkolnictwie od dziesięciu lat. W tym czasie pracowała w trzech krajach (Wielka Brytania, Hiszpania, Polska) na pięciu różnych stanowiskach (koordynator programu, konsultant programowy, nauczyciel w klasach 0-6 wszystkich przedmiotów, nauczyciel angielskiego jako języka obcego, nauczyciel angielskiego w szkole dwujęzycznej). Od siedmiu lat pracuje w i ze szkołami wdrażającymi programy Organizacji Matury Międzynarodowej (IB). Jako konsultant, a wcześniej koordynator, pracuje z nauczycielami wszystkich przedmiotów (w tym języków obcych), wspierając ich w planowaniu procesu nauczania i uczenia oraz oceniania. W swojej praktyce szczególnie promuje podejście badawcze, pracę metodą projektów i wykorzystanie technologii informacyjnych (digital literacy). W bezpośredniej pracy z dziećmi szczególnie ważne jest dla niej przekazywanie uczniowi odpowiedzialności za własne uczenie się.
Warsztat jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
Termin I: 23. 09. 2019 r., godz. 9:00 – 15:45 – formularz zgłoszeniowy
Termin II: 24. 09. 2019 r., godz. 9:00 – 15:45 – formularz zgłoszeniowy
Miejsce: Parlamentu Europejskiego Biuro w Polsce i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16, Warszawa
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków i jest ono organizowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.
W ramach Europejskiego Dnia Języków Goethe-Institut wraz z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i innymi europejskimi instytutami kultury zrzeszonymi w EUNIC organizuje od kilku lat debaty na temat języka i zmian kulturowo-społecznych. W tym roku tematem jest „Język a płeć i kultura”. Podczas dyskusji zastanowimy się jak język, poprzez gramatykę, składnię i leksykę, odzwierciedla i określa role oraz formy społeczne, a także nad tym, czy język to wyłącznie poprawność gramatyczna, czy również manifest poglądów. W dyskusji wezmą udział Sylwia Chutnik i Agnieszka Graff.
Na debatę zapraszamy 26 września o godz. 18:00 do Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a.
Wstęp wolny! (liczba miejsc ograniczona).
Lekcje modelowe, seminaria, warsztaty językowe, spotkania, debata „Językowy obraz świata: zdjęcia i informacje.
Konferencja Nauczyciel języka we współczesnym świecie – oczekiwania, wyzwania, perspektywy
Relacja filmowa z gry miejskiej „Strach się bać” w Krakowie
Konferencja Języki do zadań specjalnych
Relacja filmowa z wydarzeń w Krakowie:
Konferencja Ocenianie w edukacji językowej
Konferencja Kompetencje kultrowe w edukacji językowej
Konferencja Motywacja w edukacji językowej
Obcokrajowcy mówią po polsku, czyli film Łamijęzykówki:
Fotorelacja z gry miejskiej w Warszawie.
Nowe technologie i media społecznościowe w edukacji językowej
Konferencja: Nowe technologie i media społecznościowe w
edukacji językowej